piątek, 27 lutego 2015

W Ten deseń
Paski. Klasyka stara jak świat. Zwłaszcza takie klasyczno-klasyczne biało -czarne czy czarno-białe.
Hmmm.... w mojej szafie tak naprawdę zagościły dwa sezony temu. Trendom oddałam się w pełni. Sklepy oferowały spory wybór ubrań od butów pod czapki ,by znaleźć coś dla siebie nie trzeba było się specjalnie wysilać. Z każdej sklepowej półki coś się do nas uśmiechało.
Kiedy już w mojej szafie pojawiła się sukienka i 3 bluzki powiedziałam sobie dość. Szlaban. TO sporo ,a moda przemija.....


Sezon 2013
Szlaban ten trwał do ....kolejnego sezonu :)) kiedy dołączyła spódnica i sukienka....w paski

2014


Bo paski bardzo do mnie mówią....

na sportowo


i bardziej elegancko


i w kolejnym sezonie mówią dalej..... i tylko czekają na piękniejszą aurę by tym razem w wersji oversize'wej zadebiutować ponownie :)

wtorek, 24 lutego 2015

Ani MRU mruKiedy napisałam post o Linii Maginota, wiele z Was uświadamiało mi ,że w Polsce coś podobnego istnieje. Owszem, wiem. Wiele, wiele ,wiele lat temu byłam, zwiedzałam , nawet te partie ,które nie są dostępny normalnemu turyście.
To MRU czyli Międzyrzecki Rejon Umocnień.

Ale wróćmy na chwilę do historii.

Po I Wojnie Światowej Niemcy utraciły Lotaryngię i Alzację na rzecz Francji ( do dzisiejszego dnia to tereny francuskie, tuż za granicą Luksemburga ) i od początku dwudziestolecia międzywojennego planowały zbrojnie odbić te mocno uprzemysłowione tereny. Jednak osłabione po wojnie, obawiając się odsieczy sowietów, na swojej wschodniej granicy budowały sieć umocnień militarnych mających być zaporą przed Rosjanami. To właśnie Międzyrzecki Rejon Umocnień ciągnący się od Dolnego Śląska po Wielkopolskę. W tym samym czasie Francja okopywała się w Lotaryngii, Alzacji aż po Belgię.
Czym się różnią ?!
Otóż w MRU to głównie grupy warowne ,bunkry i podziemne zbrojownie oraz magazyny żywności. Nie są ze sobą połączone. To zaledwie kilkanaście ,może dziesiąt kilometrów.
Na Linii Maginota sieć podziemna jest imponująca ponad 400 km korytarzy.
I o ile francuska sieć umocnień choć częściowo spełniła swoją funkcję, tam rozgrywała się ofenzywa
 zarówno niemiecka, jak i częściowo rosyjska, to na MRU walki się nie odbyły. Na jednym forcie, trwały bodajże 3 dni. Biorąc koszt ,nie tylko finansowy tego przedsięwzięcia - totalna katastrofa


Oczywiście MRU jest częściowo udostępniony do zwiedzania, wiele korytarzy jest zalanych wodą i przez to nielicznym dostępnym, za specjalnym zezwoleniem :) a częściowo rezerwatem nietoperzy....przez to też, częściowo ograniczonym dla pasjonatów :)
Ale jak widzicie - ja byłam. W czasach przed emigracją, przed małżeństwem ...przed całym odpowiedzialnym dorosłym życiem jakie przyszło mi wieść:)
piątek, 20 lutego 2015

Zrzucamy płaszcze
Pierwszy prawie wiosenny spacer za nami. Powoli można zastąpić płaszcze i kurtki ciepłymi płaszczo-swetrami. I zacząć sezon na wycieczki nie tylko do wnętrz muzealnych.
Choć tym razem 2 w 1.
 MUDAM muzeum sztuki nowoczesnej połączone z fortem Turgen .
 Tak jakoś się składa, że zabieram was tutaj z każdym początkiem roku -  tu w pierwszym pocztówkowym poście, i tu- jako muzealna mysz ......Lubię je. Jest intrygujące i przepiękne jako projekt architektoniczny. Zresztą niech zdjęcia obronią się same.Ciuchowo tak jak pisałam ,sweter zamiast płaszcza....w lutym :))

Sweter - Vero Moda
Golf -nn
jeansy -Promod
Kozaki - No Stress
Torebka -Tommy Hilfieger
Pasek- nn
Korale Handmade wiele wiele lat temu z pestek i paciorków

poniedziałek, 16 lutego 2015

Ovesize'y , kompleksy i jaOversize, rozmiar pasujący na każdego.
Czyżby ?
To, że ktoś się w noś zmieści nie znaczy jeszcze, że dobrze w tym wygląda.
Oversize , jak dla mnie to rozmiar dla szczupłych osób. Wygląda się wtedy krucho, a owa nadmiarowość nie zniekształca sylwetki. Oversize na nadwadze, a tym bardziej otyłości wygląda źle. Dodaje masy, zniekształca sylwetkę. Jest ciężko, bezkształtnie i ....nikt mojego zdania w tym temacie nie zmieni. Te sylwetki wymagają szczególnej dbałości o proporcje, by podkreślać atuty, maskować wady ,a zakrywanie ciała workiem Oversize'u do tej szczególnej dbałości nie należy.Kompleksy. Nabywamy ich jako nastolatki. Nigdy nie jesteśmy wystarczająco szczupłe, ładne, nie mamy idealnych nóg, piersi, nosa czy podbródka. Z czasem fizyczność schodzi na drugi plan, ale kompleksy może nie dominują nad naszą samooceną, ale gdzieś tam , w naszej podświadomości tkwią.

Ja. Moją samoocenę nie kształtuje powierzchowność.
 Pogodziłam się z tym, że ładna to jest Charlize Theron,
Ja ?!
Ja jestem atrakcyjna :)
hahaha
A tak serio , to w mojej podświadomości tkwiło unikanie oversize'ów. Mimo, iż mój rozmiar wzrósł maksymalnie do 42/44 , a jako nastolatka też byłam raczej wysportowanej sylwetki......
Tak . Kompleksy tkwią w nas. I to one powodowały, że po oversize'owe ubrania sięgnęłam dopiero teraz. Znaczy już jesienią pojawiły się pierwsze przebłyski, zimą ten krój zawładnął moim modowym smakiem całkowicie. Ta granatowa bluza z kominem do rurek była najchętniej noszonym zimą zestawem na co dzień . Tak, tak, rurki to też nie jest jakoś moja wielka miłość, ale do oversize'wej góry jak znalazł. Dziś więc znów dominuje codzienność tak zimowa. Bo zimą czasem porzucam moje ukochane sukienki na rzecz spodni :)
Wystąpili

Bluza Vero Moda
Jeansy Promod
Komin nn
Kozaki No Stress

i z ostatniej chwili, 15 lutego do Luksemburga przyleciały żurawie, zwiastując wiosnę. Z reguły robiły to na początku marca, ale podobnie jak w ubiegłym roku pojawiły się w lutem .....sprawdz tutaj
i jak zawsze były niezawodne, zima nie wróciła :)

choć do Pl to z reguły 2 tygodnie poślizgu pogodowego :) ale dobrze jest

sobota, 14 lutego 2015

WalentynkaWalentynki można lubić albo nie.
Można obchodzić albo nie.
Ale posłuchać dobrej muzyki zawsze warto

Piosenka wielu interpretacji, ale ta...to dla mnie najlepsze wykonanie ever !

Dedykuję Wam z okazji Walentynekśroda, 11 lutego 2015

Potyczki z historią


Na Zachodzie bez zmian to treść depeszy z frontu I wojny światowej.  Ścielący się trup gęsto od tylu miesięcy stał się taką normą, że nie było o czym mówić. Wojna w okopach. Żeby uniknąć walki w błocie Francuzi stworzyli sieć umocnień i fortyfikacji dziś znanych pod nazwą ówczesnego ministra wojny Andre Maginota.
i to tam was dziś zabieram
Francuska doktryna  zakładała wyższość wojny defenzywnej- pozycyjnej nad działaniami ofensywnymi. Sieć umocnień miała być przeszkodą nie do pokonania dla ewentualnej agresji Niemiec na Francję. Jej długość wynosiła ok. 450 km, a budowa pochłonęła blisko 2,9 mld franków. Składała się z blisko sześciuset głównych obiektów bojowych, w tym grupy artyleryjskie i  grupy piechoty wyposażone w karabiny maszynowe.


Cytując Wikipedię:
Linia Maginota podzielona była na 3 główne strefy i rejony niezależne:
  • Metz (rejon północny) – rozciągał się na długości ok. 120 km i szerokości ok. 20 km – miał za zadanie osłaniać francuski rejon przemysłowy w Lotaryngii oraz potencjalne kierunki przemieszczania się wojsk nieprzyjaciela wzdłuż dolin rzek Nied i Mozela;
  • Lauter (odcinek środkowy między miejscowościami Rohrbach i Haugenau) – strzegł granicy na odcinku o długości ok. 80 km (znajdujący się w Alzacji) i szerokości ok. 15 km z rozbudowanym systemem zapór przeciwczołgowych i przeciwpiechotnych;
  • Belfort (rejon południowy), – strzegł szlaku komunikacyjnego między Jurą a Wogezami – miejsce to nazywano Bramą Belfortu lub Bramą Burgundzką.
  • Niezależne rejony umocnione Colmar i Strasbourg – rozlokowane były po lewej stronie Renu, w odległości ok. 2–4 km w pasie o długości ok. 70 km, składającym się z trzech linii fortyfikacji oraz kanałów Marna-Ren i Rodan-Ren; oraz tzw. strefę zaporową Sarre

Choć sama Linia Maginota pokładanych w niej nadziei militarnych nie spełniła. Niemcy szybko zajęli Francję omijając przez Belgię linię fortyfikacyjną, tam gdzie jednak do walk doszło była nie do przejścia. Do dziś pozostają najpotężniejszymi umocnieniami w historii. Udostępnionymi do zwiedzania, oczywiście.
Wycieczka podziemiami w temperaturze plus 10 st i sporej wilgotności, trwająca ponad godzinę, w tym jazda koleją podziemnią pokazuje rozmach i wojskową myśl. Poszczególne bazy były samowystarczalne, były magazyny, zbrojownie, sypialnie, nawet kaplica i szpital. Wszystko po ziemią. Załoga jednej bazy to nawet ...1000 osób....

Niewątpliwie unikat na skalę światową, w mojej ocenie, jedna z pozycji obowiązkowych w podróży w tę część Europy. Spotkanie z historią przez duże H. Dla zainteresowanych militariami prawdziwa perełka, dla pasjonatów historii mądra lekcja, dla turystów.... cóż może gdzie indziej widoki piękniejsze, ale zwiedzić możecie i milion miast, a niewiele osób może się poszczycić takim unikatem , w gruncie rzeczy też lekcją pokory. Bo nie ma nic straszniejszego niż wojna.

 
 
 
 
 
 


muszę też pochwalić się ,że to nie jedyny zespół umocnień wojskowych, który udało mi się zwiedzić.
Wiele lat temu nurkowałam !!! w MRU, Międzyrzeckim Rejonie Umocnień. Co było do tej pory największym wyzwaniem. Niestety mam tylko zdjęcia z zejścia :)
bo tym ,że historia staje się coraz większą moją pasją chyba już wam kiedyś pisałam

PS.
moje zdjęcia zrobione są w 2011 roku, kiedy nie śniło mi się być blogerką :)

co widać :))